Rodziny chorych na SMA apelują do premiera

Fundacja SMA, zrzeszająca rodziny chorych na SMA (rdzeniowy zanik mięśni), złożyła dzisiaj na ręce Premiera petycję, w której proszą o wsparcie w uzyskaniu dostępu do leku nusinersen – pierwszej na świecie skutecznej terapii przeciwko tej rzadkiej chorobie genetycznej. Na refundację leku chorzy i ich rodziny czekają już ponad 15 miesięcy. Polska pozostaje jednym z ostatnich państw europejskich, w których lek nie jest refundowany.

Nusinersen refundowany jest w 22 państwach europejskich.

„Po raz kolejny apelujemy do pana premiera o reakcję w sprawie refundacji terapii SMA dla wszystkich polskich chorych. Podkreślamy i przypominamy, że Polska jest jednym z ostatnich krajów, który nie refunduje leku. W związku z tym, przygotowaliśmy petycję do pana premiera, którą dotychczas podpisało blisko 61 tysięcy osób” – napisali w petycji przedstawiciele Fundacji SMA oraz inicjatywy „Tak dla Terapii SMA w Polsce”.

SMA to bardzo rzadka choroba, która występuje raz na 6-7 tys. urodzeń. W Polsce cierpi na nią ok. 800 osób. Chorzy borykają się z niepełnosprawnością ruchową, oddechową, kłopotami z mówieniem. Do niedawna nie istniały skuteczne terapie – jedyną formą leczenia były rehabilitacje. W 2016 r. pierwszy lek – nusinersen został zatwierdzony przez amerykańską agencję FDA, a w maju 2017 r. przez europejską EMA. Od lutego 2017 r. w Polsce funkcjonuje Program Rozszerzonego Dostępu do leku. Na tę chwilę włączonych jest do niego 30 dzieci z SMA typu I.

Pozostałe ponad 700 osób pozostaje bez leczenia. Jak podkreślają eksperci medyczni, nusinersen powinien być stosowany jak najszybciej w leczeniu wszystkich pacjentów z SMA, niezależnie od typu, stopnia zaawansowania choroby.

fot. Fundacja SMA