Siedzenie na kanapie gorsze niż palenie

Brak aktywności fizycznej ma obecnie większe konsekwencje dla zdrowia niż palenie papierosów. Jest już 4. przyczyną zgonów na świecie i wyprzedza nadwagę, otyłość czy hipercholesterolemię – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak podaje WHO co 3. kobiecie i co 4. mężczyźnie brakuje wystarczającej ilości aktywności fizycznej, by zapobiec podstawowym chorobom cywilizacyjnym. Brak ruchu odpowiada obecnie nawet za 6-10% zachorowań na choroby cywilizacyjne (takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy nowotwory) i za 9% przedwczesnych zgonów na całym świecie – podobnie jak palenie i otyłość.

Tendencja do zaniedbywania kondycji fizycznej rośnie na całym świecie. Co ciekawe – ten problem jest szczególnie widoczny w krajach bogatych (np. w Kuwejcie aż 67% społeczeństwa nie ma wystarczającej dawki ruchu).

W odpowiedzi na rosnący problem niedostatecznej dawki ruchu, powstał ruch Exercise is Medicine, który promuje aktywność fizyczną i płynące z niej korzyści wśród pacjentów, poprzez zachęcenie lekarzy do włączenia ćwiczeń do procesu leczenia osób zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi.