Prof. Ziętek zrezygnował z funkcji rektora Uniwersytetu Medycznego

Prof. Marek Ziętek złożył rezygnację z funkcji rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jego obowiązki przejmuje prorektor ds. Nauki prof. Piotr Ponikowski – poinformowała uczelnia.

„Decydujący wpływ na tę decyzję miał nieustannie pogarszający się stan mojego zdrowia. Wieloletnia walka o dobre imię moje i kierowanej przeze mnie uczelni doprowadziła mnie do skraju wyczerpania. Jednostka w starciu z polityczną machiną państwa nie ma wielkich szans. Ostatnio wszyscy mieliśmy okazję lepiej poznać te mechanizmy, ja sam boleśnie doświadczyłem ich na sobie. Jestem po ludzku zmęczony. Mam świadomość, że czeka mnie jeszcze batalia w kwestii Data Techno Parku. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaś zasługuje na w pełni skoncentrowanego na zarządzaniu uczelnią rektora.

Zostawiam naszą Alma Mater przygotowaną do czekających zmian: z uchwalonym statutem, przedyskutowanym regulaminem organizacyjnym, uporządkowaną sytuacją wynagrodzeń. Dla uczelni przez ostatnie lata zrobiłem, co mogłem, zawsze stawiając na pierwszym miejscu jej dobro. Teraz nadszedł dla mnie czas, aby skoncentrować się na swoim zdrowiu i najbliższych mi ludziach” – czytamy w oświadczeniu prof. Ziętka.

Przypominijmy, że w grudniu zeszłego roku usłyszał on zarzuty przekroczenia uprawnień i narażenia uczelni na milionowe straty w śledztwie dotyczącym spółki Data Techno Park. Rektorowi zarzucono, że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i przekroczył uprawnienia, działając w porozumieniu z Markiem G. dla osiągnięcia korzyści majątkowej – prawie 2 mln zł. Według śledczych, rektor i G. narazili uczelnię i spółkę Data Techno Park na straty ponad 4,2 mln zł.