MZ ma specjalny zespół doradczy

„Powołujemy zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Do zespołu zaprosiliśmy specjalistów, naukowców i praktyków ze wszystkich obszarów ochrony zdrowia, tak aby spojrzenie na system było interdyscyplinarne” – ogłosił Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas konferencji prasowej. – „Głównym zadaniem i fundamentalnym celem zespołu jest przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce”.

W jego skład weszli m.in.: prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie; Andrzej Matyja, prezes Naczelnej izby Lekarskiej; Michał Byliniak, wiceprezes NRA, prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU); prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Jak podkreślał minister to jest praktyczna realizacja jego zapowiedzi, że w MZ będzie obowiązywała zasada „wszystkie ręce na podkład”.

Pierwszym zadaniem zespołu ma być przygotowanie „recovery planu”, czyli planu odmrażania systemu zdrowotnego.

„Najważniejszy jest powrót do normalności” – podkreślał Hryniewiecki.

Filarami stategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce będą onkologia i kardiologia. „Trwają właśnie prace nad Narodowym Planem dla Serca” – zapowiedział dyrektor Instytutu Kardiologii (o Narodowym Programie Zdrowego Serca pisaliśmy już ponad rok temu: Rok 2019 pod znakiem Narodowego Programu Zdrowego Serca).

„Zależy nam także na zwiększeniu dostępności do usług zdrowotnych. Istnieje bowiem ryzyko, że wiele chorób nie będzie 'wyłapywanych’ na czas. Przez pandemię wielu chorych nie odwiedzało lekarza, odłożono wiele badań, w tym badania profilaktyczne dlatego zamierzam wprowadzić bon na profilaktykę dla każdego” – mówił Niedzielski.

Kolejnym obszarem jakim zajmie się zespół będzie psychologia i psychiatria. „Może nie zdajemy sobie sprawy jak lockdown na nas wpłynął, ale jestem pewien, że zapotrzebowanie na te wizyty będzie rosło. Poza tym ta dziedzina była przez lata zaniedbana” – podkreślał minister zdrowia.

Pytany o sytuację z lekarzami rodzinnymi uspokajał. „Na koniec miesiąca odbędzie się kolejne spotkanie z lekarzami rodzinnymi. Jesteśmy w stałym kontakcie. Porozumienie Zielonogórskie na bieżąco zgłasza nam uwagi, chociaż nie wszystkie będą uwzględnione to jestem pewien, że znajdziemy porozumienie” – mówił minister zdrowia.

Niedzielski mówił także o szczepieniach na grypę. „Zwiększamy dostępność szczepień na grypę. Na moje polecenie Agencja Rezerw Materiałowych utworzy dodatkową rezerwę szczepionek przeciw grypie. Zapas wyniesie nie mniej niż pół miliona dawek” – mówił minister Niedzielski.