Kongres „Zdrowie Polaków” 2020

Druga edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” 2020 rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek. W tym roku odbywa się on w niezwykle trudnym dla wszystkich czasie. Kongres będzie można obejrzeć na stronie www.kongres-zdrowiepolaków.pl lub profilu facebookowym Światowego Centrum Słuchu. W ramach tegorocznego Kongresu odbędzie się wiele debat, paneli i wykładów. Będziemy mogli zapoznać się nie tylko z przełomowymi osiągnięciami, lecz także problemami, które dotykają system ochrony zdrowia.

„Idea zorganizowania Kongresu poświęconego zdrowiu Polaków narodziła się, w ubiegłym roku, w środowisku związanym z Komitetem Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, z jak trudną rzeczywistością będą się mierzyć nie tylko lekarze czy naukowcy, ale każdy z nas. To na nas – liderach, ludziach sukcesu, przedstawicielach różnych specjalności spoczywa dziś szczególna odpowiedzialność” – mówi pomysłodawca Kongresu, prof. Henryk Skarżyński.

Eksperci poruszą tematy między innymi o nauczaniu przed i podyplomowym w czasie pandemii COVID-19, roli i miejscu instytutów resortu zdrowia w okresie pandemii, problemach medycznych w dobie SARS-CoV-2, postępach w prewencji i leczeniu różnych schorzeń, a także porozmawiają o wytycznych i zaleceniach w różnych dziedzinach medycyny dla pracowników ochrony zdrowia i pacjentów. Oprócz debat, paneli i wykładów w Warszawie, odbędą się również debaty w największych polskich miastach (Białystok, Lublin, Łódź, Kraków, Szczecin, Katowice, Poznań oraz Wrocław).

Główne przesłanie tegorocznego Kongresu dotyczy edukacji społecznej, bez której same kadry czy większe nakłady na naukę, medycynę, czy ochronę zdrowia nie zapewnią optymalnych efektów. Bez rozsądnego odwołania się do odpowiedzialnych postaw prozdrowotnych, które musimy nieustannie kreować w naszym społeczeństwie, będzie coraz mniej bezpiecznie.

„Choć może się okazać, że znalezienie właściwych rozwiązań będzie w tym momencie w ogóle niemożliwe. Wnioski z poszczególnych debat i paneli zostaną opracowane w ramach naszej społecznej inicjatywy i staną się punktem wyjścia do dalszych dyskusji, które będą się odbywać w naszym wspólnym, dobrze rozumianym, społecznym interesie. Całość programu uzupełnią specjalistyczne wykłady konsultantów krajowych w kilkudziesięciu dziedzinach medycyny i wybitnych autorytetów” – tłumaczy prof. Henryk Skarżyński.

Celem wszystkich wystąpień jest w pierwszej kolejności przekazanie cennych wskazówek, jak dbać o swoje zdrowie, jakie są zalecenia dla pracowników ochrony zdrowia oraz dla każdego obywatela, które wynikają z aktualnego zakażenia COVID-19.

Organizatorzy tak jak w ubiegłym roku zaprosili do obrad przedstawicieli wszystkich pokoleń, środowisk i grup społecznych, aby sformułować konstruktywne propozycje działań dla instytucji państwowych, samorządowych, naukowych, klinicznych, organizacji pozarządowych i pacjentów. Tegoroczna edycja Kongresu odbędzie się w trybie online z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa.