Na Śląsku powstaną trzy szpitale covidowe

W najbliższych dniach w województwie śląskim powstaną trzy szpitale dedykowane pacjentom zakażonym COVID-19. Jak powiedziała ISBnews rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska „podpisana została umowa z zarządcą Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach na mocy której powstanie szpital dla pacjentów zakażonych COVID-19”. Docelowo w obiektach zlokalizowanych przy katowickim Spodku hospitalizowanych będzie ok. 500 pacjentów.

Równolegle trwają przygotowania do uruchomienia w województwie śląskim dwóch dodatkowych szpitali dla osób zakażonych. Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego spółki w których Skarb Państwa jest dominującym akcjonariuszem zostały zobowiązane do przygotowania i zorganizowania specjalnych szpitali jednoimiennych.
Dotyczy to m.in. spółki Węglokoks SA, która odpowiedzialna jest za wskazanie dwóch lokalizacji i wyposażenie szpitali w sprzęt medyczny. Jak przekazał ISBnews rzecznik Węglokoksu Marek Latacz „już teraz wiadomo, że jeden szpital na 200 miejsc powstanie w hangarach na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach. Drugi będzie zlokalizowany niedaleko Bielska-Białej”. Tam też, w początkowej fazie. będzie 200 łóżek do dyspozycji pacjentów. W obu tych szpitalach, możliwe jest zwiększenie ilości łóżek o kolejnych kilkaset.

Węglokoks SA to holding przemysłowy zajmujący się produkcją węgla kamiennego, hutniczą i ciepła komunalnego, logistyką. Spółka jest udziałowcem Lotniska w Pyrzowicach stąd też decyzja żeby hangary lotnicze przystosować na potrzeby szpitalne.

Zgodnie ze złożonymi publicznie deklaracjami trzy szpitale na Śląsku będą gotowe, na przyjęcie pacjentów w ciągu dwóch tygodni.

Wojciech Żurawski