Niedzielski: jest strategia 3.0 walki z pandemią COVID-19

„Na stronach Ministerstwa Zdrowia zawisła kolejna wersja strategia walki z pandemią COVID-19, czyli strategia 3.0. jej celem jest usystematyzowanie informacji” – ogłosił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. Rozszerzona strategia walki z koronawirusem zakłada model opieki z użyciem pulsoksymetru dla pacjentów skąpoobjawowych, testy antygenowe jako podstawę stwierdzenia zakażenie koronawirusem i nowe zasady kwarantanny.

Jak przypomniał dziś zanotowano ponad 19 tys. zachorowań. „Wzrost zachorowań w stosunku do dnia poprzedniego jest niewielki. I to pewnego rodzaju zauważalna zmiana. W ten poniedziałek nie mamy ani podwojenia, ani odbudowania liczby zakażeń z poprzedniego tygodnia. To kolejny pozytywny znak” – mówił Niedzielski. – „Kolejne monitorowane przez nas wartości to dynamiki siedmiodniowe. Tu mamy dzisiaj bardzo wyraźny spadek, który wpisuje się w pewien trend spadku dynamiki, co oznacza, że pandemia wzrasta, ale wzrasta coraz wolniej. To sygnały pozytywne”.

Zdaniem ministra „to daje nadzieję na wyhamowanie epidemii”, ale to „zależy od nas samych i zachowania zasad odpowiedzialności”.

Modyfikacją uległ model opieki nad chorymi na koronawirusa. Obecny model opieki nad pacjentami z COVID-19 ma formę piramidy. Podstawą systemu jest diagnostyka i nadzór nad bezobjawowymi czy skąpoobjawowymi pacjentami prowadzony w warunkach izolacji domowej przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (wg szacunków od 80 do 90% wszystkich zachorowań). Instytucjonalną formą opieki nad powyższymi pacjentami są izolatoria, dostępne także dla osób hospitalizowanych, u których ustąpiły wskazania do hospitalizacji. Na kolejnym poziomie (od 10 do 20% zakażonych) znajdują się oddziały szpitalne.

„Odtwarzamy bazę izolatoriów (plan to zwiększenie z 6,5 tys. łóżek do 10 tys. w 55 podmiotach), co ma dać możliwość wypisywania pacjentów ze szpitali covidowych, tych w najlżejszym stanie – w ten sposób chcemy odciążyć szpitale” – wyjaśniał Niedzielski.

Jednocześnie zapowiedział, że ruszy system opieki domowej.
„W Małopolsce będziemy prowadzili pilotaż z wykorzystaniem pulsoksymetru, który razem z telefonem i aplikacją będzie systemem pozwalającym na opiekę nad pacjentem” – mówił minister zdrowia. – „Istotą użycia pulsoksymetru jest monitorowanie pacjenta, żeby w odpowiednim momencie wychwycić, kiedy potrzebuje bardziej intensywnej opieki. Do Małopolski trafiło już 1500 pulsoksymetrów, będą dostarczane przez Pocztę Polską i lekarzy POZ”.

Pisaliśmy o tym: Niedzielski: chorzy na COVID-19 dostaną od lekarzy POZ pulsoksymetr

Jak przypomniał Niedzielski zmianie uległa też definicja przypadku koronawirusa – za osobę chorą teraz uznaje się nie tylko osobę z dodatnim testem PCR, ale też z widocznymi objawami i dodatnim wynikiem testu antygenowego. Bowiem do powszechnego użycia dopuszczono testy antygenowe, które pozwalają wykryć wirusa w ciągu 10-30 min.
„Trafią one do SOR, izb przyjęć i wszędzie tam gdzie jest potrzeba oddzielenia pacjenta covidowego od niecovidowego” – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Patrz: MZ podaje nową definicję przypadku Covid-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego

Zmianie uległy także zasady kwarantanny: jeśli ktoś ma wynik dodatki to z automatu domownicy mają kwarantannę.

Jednocześnie personel medyczny nie będzie tej kwarantannie podlegać. „Dziś w nocy zostały zmienione przepisy. Do tej pory ponad 30. tys. osób z personelu medycznego przebywało w kwarantannie. Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki wykonywaniu codziennych testów antygenowych” – wyjaśniał Michał Dworczyk, minister – członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rozporządzenie w tej sprawie jest dostępne: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12339905/katalog/12733889#12733889

Ma to być remedium na braki kadrowe. Kolejnym ma być dopuszczenie do pracy lekarzy-cudzoziemców.

„W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi kolejna nowelizacja, dzięki której zostaną uproszczone warunki dla osób spoza UE, z personelu medycznego, które będą chciały podejmować pracę w Polsce. Dzięki temu lekarz w ciągu 2-3 tygodni otrzyma decyzję” – tłumaczył Dworczyk.

Zapowiedział także, że w całej Polsce będą powstawały kolejne szpitale tymczasowe. „Do tych 35 tys. łóżek covidowych, które są organizowane w tradycyjnych szpitalach mamy nadzieję, że do końca listopada dojdzie ok. 5,5 tys. łóżek w szpitalach tymczasowych, których teraz powstaje 18 w całej Polsce” – mówił.

Strategia jest dostępna: https://www.gov.pl/web/zdrowie/strategia-walki-z-pandemia-covid-19