Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z modelu epidemii przygotowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania UW wynika, że trwające protesty mogą zwiększyć liczbę zachorowań na Covid-19 o 5 tys. dziennie. Przy założonej niższej transmisyjności publicznej 26 listopada możemy spodziewać się do 26,2 tys. nowych zakażeń, z powodu protestów liczba ta może wzrosnąć do 31 tys.
–Na dzisiejszym spotkaniu z kierownictwem resortu zdrowia i NFZ kierownicy szpitali powiatowych chcą poruszyć przede wszystkim temat dodatków dla personelu medycznego i nowych stawek za hospitalizację pacjentów zakażonych Covid-19. W razie fiaska negocjacji grożą wypowiadaniem umów.

Rzeczpospolita
–Dodatkowe wynagrodzenie za pracę przy zwalczaniu Covid-19 od 1 listopada mają otrzymać pracownicy medyczni leczący chorych na Covid-19 w szpitalach II i III poziomu sieci covidowej, personel SOR, izb przyjęć, zespoły ratownictwa medycznego oraz diagności laboratoryjni. Zdaniem medyków dodatki wciąż należą się tylko części osób pracujących z pacjentami covidowymi. nie dotyczą bowiem medyków ze szpitali I stopnia, w których również są oddziały covidowe, oraz lekarzy zajmujących się pacjentami niecovidowymi, którzy również są narażeni na zakażenie.

Gazeta Wyborcza
–Wbrew zapowiedziom z zeszłego tygodnia szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie nie osiągnął jeszcze pełnej gotowości. Trwają szkolenia personelu i prace przygotowawcze.