Morawiecki: Najtrudniejszy okres dostępności szczepionki potrwa do IV-V

Firma Pfizer zmniejszyła dostawę szczepionek, bo potrzebowała tygodnia – dwóch na przestawienie linii technologicznych, by móc produkować jeszcze więcej szczepionek przeciw COCID-19, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że najtrudniejsza sytuacja będzie do kwietnia-maja, gdyż możliwości szczepienia są znacznie większe niż liczba szczepionek.

„Otóż informacje, które do nas spływają są następujące: firma Pfizer potrzebowała krótkiego czasu, tydzień dwa, na odpowiednie przestawienie linii technologicznych, po to żeby jeszcze więcej szczepionek w krótkim czasie móc wyprodukować i […] nie tylko nadrobić te ubytki w dostawach, które na skutek tej zmiany wystąpią, ale przyspieszyć z nowymi szczepionkami” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że polski rząd jest w kontakcie z Komisją Europejską, Komisja zaś w kontakcie ze wszystkimi dostawcami szczepionek. Zaznaczył, że rząd ma też swoje kontakty z dostawcami szczepionek, ale – jak powiedział – trzyma się procedury, którą uzgodniono na forum Komisji Europejskiej.

Premier zapewnił, że podczas jutrzejszego posiedzenia Rady Europejskiej będzie domagał się, żeby nie było więcej zmian w harmonogramie dostaw. Żeby – jeżeli jakiekolwiek zmiany miałyby się pojawić – to by oznaczały zwiększenie dostaw szczepionek.

„Najtrudniejszy będzie okres mniej więcej do kwietnia-maja, kiedy liczba dawek będzie daleko mniejsza niż nasze możliwości szczepienia” – dodał.

Morawiecki podkreślił, że wkrótce szczepienia będzie prowadzić ponad 6 tys. placówek, które będą gotowe wyszczepić ok. 8 mln osób miesięcznie.

„Wszelkimi możliwymi sposobami naciskamy poprzez Unię Europejską oraz bezpośrednio na producentów szczepionek żeby te dostawy dawek szczepionek były jak najszybsze i jak największe” – dodał premier.

Dotychczas do Polski dostarczono 1 267 300 szczepionek.

Rząd prognozuje, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a w 2022 roku – ponad 1,52 mln. Obecnie zarejestrowane są dwie szczepionki: firmy Pfizer-BioNtech oraz Moderna, rozpoczęła się procedura rejestracji szczepionki firmy AstraZeneca.

(ISBnews)