Ruszy pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej

„Kilka dni temu przedstawiliśmy Krajową Sieć Onkologiczną – program, który adresuje jedną z podstawowych przyczyn zgonów w Polsce. Dziś spotykamy się, żeby podobny program rozpocząć w dziedzinie kardiologii i medycyny sercowo-naczyniowej” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej ma się rozpocząć od woj. mazowieckiego. Niestety – nie podano żadnych szczegółów, więc nie wiadomo kiedy ten pilotaż ma się rozpocząć.

A warto przypomnieć, że prace nad Narodowym Programem Chorób Układu Krążenia – inicjatywie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – były wznawiane już trzykrotnie wznawiane. Na zapowiedziach się jedna kończyło (patrz: Doczekamy się Narodowego Programu Zdrowego Serca?).

Główne założenia sieci kardiologicznej to:
przyspieszenie diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia
wprowadzenie poziomów referencyjnych w kardiologii ambulatoryjnej i hospitalizacji
preferowana diagnostyka w poradni przyszpitalnej

Wzorem ma być program KOS- zawał. „Program KOS-Zawał pokazuje jak ważne jest leczenie od samego początku – diagnostyki, konsultacji, poprzez skierowanie do właściwego ośrodka, terapię, zajęcie się pacjentem i monitoring po okresie ambulatoryjnym, czy po operacji” – wyjaśniał Morawiecki.

Sieć kardiologiczna ma się skupić na 4 najczęściej występujących problemach kardiologicznych: zaburzeniach rytmu serca, niewydolności serca, problemach z zastawkami czy nadciśnieniu tętniczym opornym i wtórnym. „Te problemy są coraz częstszą przyczyną problemów zdrowotnych Polaków” – podkreślał Premier.

Ośrodki kardiologiczne zostaną podzielone według 3 poziomów refencyjności. Ma zostać rada, która będzie monitorowała proces tworzenie Krajowej Sieci Kardiologicznej po etapie pilotażu w woj. mazowieckim.

„To element planu odbudowy systemu zdrowotnego” – dodawał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jednocześnie zapowiedział uruchomienie programu profilaktycznego dla osób 40+. Warto przypomnieć, że tzw. bilans 40-latków był już wielokrotnie zapowiadany, m.in. w kampanii wyborczej. A dokładnie rok temu (w lutym 2020 roku) Ministerstwo Zdrowia zapowiadało jego rozpoczęcie od stycznia 2021. Do tej pory nie ukazało się nawet rozporządzenie w tej sprawie. Pisaliśmy o tym: MZ wprowadza pakiet Profilaktyka Plus