Niedzielski: zniesienie limitów w AOS i profilaktyka dla 40-latków

Od lipca ma ruszyć pilotaż programu Profilaktyka 40 Plus oraz zostaną zniesione limity do specjalistów dla wszystkich Polaków. Tak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Chełmie, gdzie odbywa się debata dotycząca założeń Polskiego Ładu.

„Od 1 lipca do końca 2021 r. zniesiemy limity przyjęć do specjalistów. Dzięki temu pacjenci będą mogli szybciej dostać się do lekarza specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne” – mówił Niedzielski.

Co ciekawe od razu na twitterowym profilu resortu zdrowia pojawiła się informacja, że „Od 1 lipca, do końca roku zostaną zniesione limity do specjalistów dla wszystkich Polaków”. Warto jeszcze dodać, że zniesienie limitów w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (AOS) minister zapowiadał już co najmniej 3-krotnie. Do dziś dnia nie ukazało się rozporządzenie w tej sprawie.

Podobnie jak ws. programu Profilaktyka 40 Plus, który miał ruszyć od stycznia br., a którego założenia przygotowała jeszcze ekipa ministra Szumowskiego (porównaj: MZ wprowadza pakiet Profilaktyka Plus).

W ramach tego programu każdy powyżej 40 roku życia będzie mógł wykonać 6-12 podstawowych badań profilaktycznych: pomiar ciśnienia, sprawdzić wagę, wzrost, współczynnik BMI, podstawowych badań miarowości pracy serca, tętno, morfologię, badanie poziomu cholesterolu, cukru, badanie moczu, badanie na krew utajoną w kale, a dla mężczyzn – badanie poziomu PSA.

Według dzisiejszych słów ministra oba rozporządzenia mają się ukazać dzisiaj. „Te akty na tydzień zostaną wystawione do konsultacji” – mówił Niedzielski.