Małopolska zaprasza na weekendowe szczepienia

Najbliższy weekend będzie w Małopolsce kolejną okazją do zaszczepienia się przeciw COVID-19. W czterech miejscowościach, do dyspozycji chętnych, przygotowanych będzie 5 tys. jednodawkowych szczepionek firmy Johnson&Johnson.

Szczepienia zostaną przeprowadzone w Kluczach w punkcie widokowym Róża Wiatrów, w Zakopanem na Krupówkach, w Krynicy Zdroju na deptaku i w Szczawnicy obok dolnej stacji kolejki linowej. Punkty będą otwarte w sobotę i niedzielę od godziny 10.00 do 18.00. Pacjenci będą musieli się tylko przedstawić dowód osobisty, aby dane mogły być zweryfikowane w ogólnopolskim systemie.

Jak powiedział na konferencji prasowej wojewoda małopolski Łukasz Kmita „dla całej branży turystycznej kluczowe jest, aby jak najwięcej osób było zaszczepionych, bo to daje wszystkim pełne poczucie bezpieczeństwa”.

W Małopolsce obecnie jest ponad 650 tys. osób w pełni zaszczepionych. Liczba zaszczepionych przynajmniej jedną dawką w województwie zbliża się do poziomu 56 proc. ogółu populacji.

W samym Krakowie ponad 770 tys. osób przyjęło pierwszą dawkę, co daje drugi wynik po Warszawie, gdzie ponad 1,7 mln osób już się szczepiło.

W całym I kwartale 2021 roku wykonano 512 tys. szczepień, w kwietniu 443 tys., w maju już 678 tysięcy, a w pierwszych dniach czerwca ponad 265 tysięcy.

Jak przekazała ISB rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo „w czwartek odnotowano tylko 198 nowych przypadków zakażeń, co oznacza, że służba zdrowia może się przygotowywać do normalnej obsługi pacjentów”.

Wojciech Żurawski, Kraków