Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński podkreślił, że przyjęta przez rząd ustawa o badaniach klinicznych dodaje kolejne zadanie dla ABM, czyli finansowanie działań edukacyjnych – studiów, zarówno podyplomowych, jak i pierwszego stopnia, które będą pozwalały na kształcenie monitorów badań klinicznych, czyli głównych badaczy. Będą adresowane do pracowników medycznych oraz administracyjnych. Programy dla uczelni zostaną rozpoczęte w 2023 r.

DziennikWschodni.pl
–Pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie odkryli, że ich pracodawca od kilku miesięcy nie odprowadza składek ubezpieczeniowych do ZUS, mimo że potrąca na ten cel pieniądze z pensji. To efekt dramatycznej sytuacji finansowej placówki – wartość kosztorysowa trwającej przebudowy oddziałów wzrosła prawie dwukrotnie, z 59,1 mln zł do 117,3 mln zł.
–Maja Zaborowska, miejska radna z Lublina, wnioskuje do prezydenta miasta o przeznaczenie 1,3 mln zł na dopłaty do zabiegów in vitro. Zdaniem radnej kwota ta powinna wystarczyć dla ok. 100 par. W maju 2020 r. Urząd Miasta zamówił opracowanie „Programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) dla mieszkańców Lublina”. Dokument został pozytywnie zaopiniowany przez prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.