Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Zofii Małas pielęgniarek w szkołach brakuje na każdym poziomie edukacji – od podstawówek po wszystkie typy szkół ponadpodstawowych. Średnia wieku pielęgniarek pracujących w szkołach jest najwyższa w całej grupie zawodowej i sięga 60 lat. Ponadto tylko największe szkoły w kraju mogą pozwolić sobie na zatrudnienie pielęgniarki na etacie, w pozostałych przypadkach pojawiają się one w placówkach na podstawie rozpisanego międzyszkolnego harmonogramu.
–Z danych opracowanych przez Pex PharmaSequence dla „DGP” wynika, że październik br. okazał się rekordowy – co najmniej od 2019 r. – pod względem sprzedaży preparatów na wszawicę – sprzedano wówczas 216 816 opakowań. Od stycznia do września sprzedaż wyniosła przeszło 1,234 mln sztuk, podczas gdy przed rokiem było to ok. 792 tys.
–Prace nad ostatecznym kształtem projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta są już na finiszu, jednak eksperci wskazują, że zgodnie z nowymi przepisami możliwość dochodzenia świadczeń kompensacyjnych w związku ze zdarzeniami niepożądanymi będzie dotyczyła wyłącznie zdarzeń medycznych, które miały miejsce w szpitalach. Oznacza to, że z ochrony mogą zostać wyłączeni pacjenci poddający się zabiegom w trybie ambulatoryjnym.