Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Pekin przyznał się do skokowego wzrostu liczby zachorowań na Covid-19 – dane za okres od 8 grudnia do 12 stycznia mówią o niemal 60 tys. zmarłych, choć zdaniem ekspertów jest to i tak mocne niedoszacowanie, a prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych była w tym czasie dziesięciokrotnie większa.
–Z najnowszych danych ZUS wynika, że w 2022 r. w porównaniu do 2021 r. liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych osobom chorującym wzrosła o 7% – z 21 933 400 do 23 642 400. W 2020 r. wystawiono o 6% mniej zaświadczeń niż w ubiegłym roku. Może być to efekt zarówno szerokiego stosowania pracy zdalnej podczas pandemii, dzięki czemu pacjenci nie musieli korzystać ze zwolnień lekarskich, jak i epidemii wyrównawczej.

Dziennik Gazeta Prawna
–Resort rodziny podaje, że w placówkach opiekuńczych w 2020 r. zmarło 13,6 tys. osób. W efekcie wszczęto co najmniej kilkanaście śledztw w sprawie podejrzenia narażenia życia i zdrowia mieszkańców DPS-ów przez brak odpowiedniej ochrony przed wirusem Sars-CoV-2. Sprawy najczęściej zostawały umorzone, nie dopatrzono się w nich znamion przestępstw.