Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Rzeczpospolita
–Jak podaje „Rz”, mimo że w maju miną trzy lata od wszczęcia śledztwa w sprawie tzw. afery maseczkowej (kontrahenci Ministerstwa Zdrowia dopuścili się oszustwa, sprzedając resortowi maseczki z Chin, niespełniające wymogów WHO w zakresie ochrony przed koronawirusem), jest ono nadal prowadzone i nikomu nie przedstawiono do tej pory zarzutów. Początkowe postępowanie o oszustwo rozrosło się do kilkunastu wątków, a śledztwo najbardziej komplikuje sprawa certyfikatów.
–Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi wciąż nie wykonał wyroku z 14 grudnia 2022 r. zobowiązującego CEM do ponownego rozpatrzenia wniosku Naczelnej Izby Lekarskiej o udostępnienie pytań wraz z prawidłowymi odpowiedziami z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla wszystkich specjalności z lat 2017–2020. W efekcie NIL zdecydował się na zaskarżenie braku wykonania wyroku w terminie. Zdaniem lekarzy dyrektor CEM czeka z odpowiedziami, ponieważ mają one zostać użyte w trwającej właśnie sesji egzaminacyjnej.
Dziennik Gazeta Prawna
–Pod koniec marca Senat zdecyduje o losach projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Obecnie został on całkowicie odrzucony przez senacką komisję zdrowia. Sprzeciw budzą wrzutki do ustawy niezwiązane z jej treścią (m.in. przekazanie z NFZ 50 mln zł na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej), a także likwidacja Centrum Monitorowania Jakości. Największe kontrowersje dotyczą obowiązku zgłaszania przez medyków zdarzeń niepożądanych.