Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Minister zdrowia Adam Niedzielski, odwołując się do przypadku 33-latki, która zmarła w szpitalu w Nowym Targu, stwierdził, że w Polsce każda kobieta w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia ma prawo do aborcji. Rzecznik praw pacjenta dodał, że w nowotarskim szpitalu stwierdzono działania niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i naruszenie praw pacjenta.
–Ministerstwo Zdrowia prowadzi z Komisją Europejską konsultacje dotyczące poluzowania zakazu reklamy aptek, jest on bowiem niezgodny z prawem unijnym. W opinii Naczelnej Rady Aptekarskiej złagodzenie zakazu doprowadzi do nadmiernej konsumpcji leków.

Rzeczpospolita
–Resort zdrowia chce wprowadzić uproszczoną procedurę karania za brak obowiązkowych szczepień w postaci mandatów. Wiąże się to z tendencją do wzrostu liczby osób uchylających się od szczepień – w zeszłym roku wyniosła ona 6399.
–Brytyjska agencja rządowa National Health Service podała, że test Galleri – nowe badanie krwi – jest wyjątkowo skuteczny w wykrywaniu raka. Jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Oxfordzkiego, test wciąż jest w fazie opracowywania, lecz już teraz może zwiększyć liczbę wykrywanych nowotworów.