EMA: z fiolki Comirnaty można uzyskać 6 dawek

Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła w piątek (8 stycznia), że każda fiolka Comirnaty (szczepionki firm Pfizer i BioNTech) przeciw Covid-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek. To odpowiedź na wątpliwości zgłaszane przez wiele krajów UE. Takie rozwiązanie stosowano w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.

Według informacji zamieszczonych w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) szczepionki po rozcieńczeniu jedna fiolka produktu leczniczego zawiera pięć dawek mimo iż w praktyce z jednej fiolki można uzyskać sześć dawek. Dlatego wątpliwości w tej sprawie zgłaszały poszczególne kraje Unii. 30 grudnia 2020 r. do tego problemu odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski, który napisał na Twitterze, że w opinii ministra zdrowia oraz konsultanta krajowego ds. farmacji szpitalnej pozyskanie i podanie 6 zamiast 5 dawek z jednej fiolki jest optymalne, dopuszczalne i bezpieczne. Komunikat w tej sprawie pojawił się również, na stronie MZ.

Teraz potwierdziła te decyzje EMA, które uzyskała zlecenie do zmian od Komitetu ds. Leków (CHMP).

Komisja Europejska podpisała umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 milionów szczepionek przeciw COVID-19. Z tego 75 milionów dawek ma być dostępnych w drugim kwartale tego roku.